Co kupić dom czy mieszkanie? A może lepiej wynająć?

Dom jednorodzinny Decyzję o kupnie mieszkania czy budowie domu należy szczegółowo przemyśleć i rozważyć argumenty „ za” i „przeciw”. Nie powinniśmy podejmować decyzji pod wpływem emocji, gdyż wiąże się to z decyzjami finansowymi, które będą miały wpływ na nasze życie przez kilkanaście lub nawet 20- 30 lat. Wybór pomiędzy domem a mieszkaniem powinien być spójny z naszymi potrzebami, możliwościami finansowymi, a także z naszą osobowością i powinien też spełniać nasze marzenia. Jeśli znajdziemy wymarzoną nieruchomość w Przemyślu, w której nasza rodzina będzie dobrze się czuła i zamierzamy tam zamieszkać na długo, to warto rozważyć zakup. Natomiast jeżeli zakup nieruchomości przewyższa nasze możliwości finansowe – rata kredytu przewyższa 30% naszego dochodu netto, należy rozważyć możliwość wynajęcia mieszkania lub domu. Osoby, które mają dylemat, dom czy mieszkanie, nie są do końca przekonane do tego aby posiadać własny dom. Dom, to nie jest duże mieszkanie- to mnóstwo spraw , którymi zajmujesz się sam, a gdy mieszkasz w mieszkaniu, wszystko odbywa się samoczynnie- problemy rozwiązuje za ciebie administracja.

Nowy blok mieszkalny Dom to ciągłe obowiązki: bieżące remonty, dbanie o ogród, koszenie trawy, utrzymanie czystości wokół domu, odśnieżanie zimą. Są też wyższe koszty eksploatacji- ogrzewanie, prąd, kanalizacja, koszty dojazdu. Im dom położony jest dalej od centrum, tym dojazdy do pracy bardziej uciążliwe, a przypadku małych dzieci dochodzi dowóz do przedszkola, szkoły, na zajęcia pozalekcyjne. Zazwyczaj daleko do sklepów, szpitali, przychodni. Osoba, która lubi gwar centrum miasta, nie wyobraża sobie życia bez kina, restauracji, wieczornego życia z przyjaciółmi, uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, lubi mieć wszędzie blisko, nie chce martwić się o odśnieżanie, czy koszenie trawnika powinna wybrać mieszkanie w centrum. Natomiast osoba, która pragnie mieć własny kawałek ziemi, więcej swobody i brak sąsiadów za ścianą, powinna wybrać dom. Na własnym gruncie taka osoba odczuwa psychiczny komfort i najbardziej komfortowe mieszkanie nie wyprze w niej wizji śpiewu ptaków o poranku, ogródka, gdzie o każdej porze dnia można wyjść i odpocząć, natomiast w bloku czuje się jak w klatce.

Dla większości osób kupujących dom lub mieszkanie w Przemyślu, taki zakup to zwykle inwestycja, na którą wydają najwięcej pieniędzy i nabyta nieruchomość stanowi zazwyczaj największy składnik majątku. Dom czy mieszkanie jest dla każdego miejscem wyjątkowym, gdzie możemy schronić się od świata, gdzie spędzamy czas z rodziną, przeżywamy chwile dnia codziennego i chwile podniosłe. Dlatego przy wyborze zakupu własnej nieruchomości często kierujemy się emocjami, a powinniśmy decyzje finansowe podejmować racjonalnie. Jeżeli szukasz wymażonej nieruchomości w Przemyślu - Zapraszamy do naszego Biura.