Wymarzony ogród przy domu

Oczko wodne na działce Ogród przy domu możemy zaprojektować sami lub zlecić projektantowi ogrodów. Jeśli nie znamy się na roślinach i mamy zbyt mało czasu, warto zlecić projekt i wykonanie ogrodu specjalistom. Natomiast, jeśli mamy zamiłowanie do roślin i cenimy sobie indywidualność, możemy pokusić się o samodzielne założenie ogrodu. Projektując swój ogród powinniśmy mieć wyobrażenie jak ogród ma wyglądać i przemyśleć szczegóły, aby ogród był nie tylko ładny lecz także wygodny i cieszył nas przez cały rok.

Przede wszystkim należy się zastanowić, jaką rolę ma spełniać nasz ogród: czy tylko dekoracyjną i wypoczynkową czy również rekreacyjną: czy ma być basen, czy urokliwe alejki, czy plac zabaw dla dzieci. Dalszym krokiem będzie podział ogrodu na strefy użytkowania w taki sposób, aby był i estetyczny i funkcjonalny. Należy wziąć pod uwagę kształt działki , ukształtowanie terenu, położenie względem stron świata i bliskie sąsiedztwo. Trzeba zastanowić się jakie rośliny lubimy najbardziej i sprawdzić czy nadają się do ogrodów miejskich, jaka będzie ich wielkość po kilku czy kilkunastu latach, jaka jest ich odporność na mróz i jaką glebę tolerują. Nie bez znaczenia jest też planowanie ogrodzenia, które ma spełniać rolę nie tylko praktyczną lecz również estetyczną i być tłem dla roślin tak jak altany czy pergole. W zależności od ukształtowania terenu i wielkości działki dobieramy odpowiednie rozwiązania uwzględniające nasze oczekiwania i budżet jakim dysponujemy.

Ogród przy domu W zależności od wielkości działki starannie dobieramy drzewa, krzewy i pnącza ponieważ to one będą osnową aranżacji ogrodu. Warto też zadbać o drzewa już rosnące na naszej działce. Następnie dobieramy byliny i rośliny cebulowe, które mogą w jednym miejscu rosnąć nawet kilkanaście lat. Kolejnymi roślinami są byliny wymagające częstego przesadzania, rośliny jednoroczne i rośliny rosnące w pojemnikach. Dobór roślin zależy również od tego, ile czasu chcemy spędzać na jego pielęgnację. Projektowanie swojego ogrodu zaczynamy od szkicu na który nanosimy w pierwszej kolejności usytuowanie domu, istniejące lub projektowane podziemne instalacje, dojście i dojazd od ulicy do budynków , śmietnik i istniejące drzewa i krzewy. Następnie wybieramy najlepsze miejsce do wypoczynku – może to być taras z wejściem do ogrodu lub zaciszne i przytulne miejsce w głębi ogrodu z altaną lub ławką. Projektujemy murki, schody, czy oczko wodne. Plac zabaw dla dzieci powinien być na uboczu lecz widoczny z domu. Najtrudniejszy jest dobór roślin i miejsce ich sadzenia. Rośliny z roku na rok stają się większe, a każdy gatunek ma inną siłę wzrostu, toteż należy uwzględnić w projekcie ich rozmiary za 5, 10, 15 , 30 lat. Wybór roślin zależy też od tego, czy będą się w nim bawić dzieci, czy mamy psa , czy kota. Przez pierwszych kilka lat należy starannie pielęgnować ogród: pielenie, nawożenie, podlewanie, przycinanie, okrywanie. Aby stworzyć bujną zieleń, początkowo wolne przestrzenie pomiędzy małymi krzewami i drzewami powinniśmy wypełnić bylinami, trawami , roślinami jednorocznymi, pnączami szybko rosnącymi jednorocznymi i wieloletnimi. Tak powstanie ogród pełen kwiatów mieniący się barwami od wiosny do jesieni już w pierwszym roku od założenia.

Nasz ogród marzeń odpowiednio pielęgnowany osiągniemy po ok. 5-10 latach. Drzewa i krzewy uwydatniają swój pokrój i walory dekoracyjne i zaczynają dominować w przestrzeni ogrodowej nad bylinami i roślinami jednorocznymi. Żywopłoty odpowiednio strzyżone stają się tłem dla innych roślin. Po ok. 15 latach nasz ogród jest już „dojrzały”. Gdy posadziliśmy drzewa i krzewy zbyt gęsto, zaczynają sobie przeszkadzać. Niektóre rośliny trzeba usunąć lub przesadzić. Powinniśmy odsłonić zbyt zacienione fragmenty ogrodu, oraz wyeksponować ulubione egzemplarze. Byliny rosnące pod drzewami należy zamienić na cieniolubne. Jeśli nasadzenia w naszym ogrodzie zrobiliśmy po starannym przemyśleniu i pielęgnowaliśmy go odpowiednio, to po ok. 20-30 latach możemy w pełni korzystać ze stworzonych przez nas urokliwych miejsc ze zdrowym mikroklimatem.